کد خبر:18459
پ
۱-۶-۱۱۰۲x620

هوش مصنوعی می‌تواند همه‌گیری بعدی را پیش بینی کند

رشت – غدیر خبر:
هوش مصنوعی جدید قادر است با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی انواع خطرناک ویروس‌ها را شناسایی و در مورد همه‌گیری بعدی آگاهی دهد. دانشمندان نوعی سیستم هوش مصنوعی برای شناسایی همه‌گیری بعدی توسعه دادند. این فناوری می‌تواند با شناسایی خطرناک‌ترین گونه‌های ویروس نسبت به تبدیل شدن آن‌‌ها به تهدید بزرگ جهانی هشدار دهد.

به گزارش پایگاه خبری غدیر خبر: طبق مطالعات مؤسسه پژوهش اسکریپس و دانشگاه نورث وسترن در آمریکا سیستم هشدار اولیه تشخیص ناهنجاری EWAD  می‌تواند با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی و بررسی توالی‌های ژنتیکی و میزان مرگ و میر در اثر ویروس‌ها نسبت به همه‌گیری بعدی هشدار دهد.

این سیستم EWAD با استفاده از داده‌های واقعی مربوط به همه‌گیری کوید ۱۹ آموزش داده شده و آزمایش‌های انجام گرفته روی آن نیز نشان می‌دهد که امکان پیش‌‌بینی دقیق حتی در زمان جهش ویروس و یا گونه‌های نگران‌‌کننده نیز وجود دارد.

هم‌‌چنین این فنآوری می‌تواند در مورد اقدامات بهداشت عمومی مانند واکسن و یا استفاده از ماسک نیز تخمین‌هایی زده و رعایت آن‌‌ها را بر تکامل ویروس نشان دهد. به گفته پژوهشگران این سیستم قادر به شناسایی الگوها و قوانین مربوط به تکامل ویروس بوده و هم‌‌چنین توانایی ارائه اطاعات مهم در رابطه با بیولوژی اولیه ویروس‌ها و نحوه سازگاری با محیط‌های اطراف را خواهد داشت.

همه این موارد می‌‌تواند کاربرد بسیار مهمی در درمان و استراتژی پیشگیری در مواجهه با بیماری‌های ویروسی داشته باشد.

منبع
مخابرات گیلان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید