کد خبر:17075
پ
IMG_20230531_172307_286

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا ی شهر رشت: درآمد حاصل از فروش اتوبوس های فرسوده، صرفا برای نوسازی و ترمیم ناوگان موجود هزینه شود

رشت.غدیر خبر؛ در پنجاه و سومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت تأکید شد: معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری بر مبنای اولویت بندی مطالعه شده، نسبت به احداث پارکینگ اقدام نماید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی غدیر خبر از شهر رشت؛ مسعود عباس نژاد رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا در ابتدای جلسه ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) و تسلیت در پیش رو بودن ایام ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی، امام خمینی(ره) اظهار داشت، امیدوارم تمامی آحاد جامعه بویژه مدیران و مسولان در مسیر نیل به اهداف انقلاب اسلامی، شهدای معزز و امام شهداء، گام بردارند.

مسعود عباس نژاد: معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی، بر مبنای مطالعات انجام شده و بر اساس اولویت بندی ها عمل نماید و مبالغ حاصل از کسری پارکینگ طبق مصوب شورا می باید صرفا برای احداث پارکینگ هزینه شود.

وی در ادامه جلسه و در خصوص تملک زمین در بافت مرکزی شهر برای احداث پارکینگ گفت: طبق مصوبات گذشته ، می‌بایست مبالغ حاصل از جرائم کسری پارکینگ دو سازمان خدمات رسان آتش نشانی و خدمات ایمنی و حمل و نقل و ترافیک در حسابی جداگانه ذخیره و از محل آن برای تملکها و احداث پارکینگ در بافت مرکزی شهر اقدام نمایند.

رئیس کمیسیون ترافیک و حمل و نقل اظهار داشت: لازم است در هدف گذاریها برای تملک، اهم و مهم ها لحاظ شود و تملک در نقاط مواجه با کسری پارکینگ انجام شود.

عباس نژاد افزود: بعنوان مثال با توجه به آنکه پیاده راه فرهنگی در فاز دوم اجرا در خیابان امام تا سه راه حاجی آباد ادامه خواهد یافت، لذا خرید زمین در خیابان بحرالعلوم از ضرورت خرید خارج خواهد شد.

عباس نژاد گفت: مناطقی چون خیابانهای بیستون، لاکانی و مطهری در حال حاضر از اولویتها و ضرورتها برای احداث پارکینگ محسوب میشوند.

وی با تذکر به مدیر برنامه و بودجه، رییس سازمان حمل و نقل و بار و مسافر و دیگر مدیران ذیربط تاکید کرد: با توجه به مصوبه شورای محترم درآمد حاصل از فروش اتوبوس های ناوگان اتوبوسرانی رشت که سالها در قزوین رها شده بود می باید صرفا جهت نوسازی و اورهال بخش فرسوده ناوگان اتبوس رانی هزینه گردد و تخصیص آن به سایر امور از قبیل پرداخت حقوق پرسنلی و … بمنزله تخلف قانونی و ترک مدیران مرتبط محسوب شده و تبعات منفی را برای متخلفین در پی خواهد داشت.

رییس کمیسیون حمل ونقل و ترافیک افزود: بدیهی است؛ تصمیم گیریهای کمیسیون برآیندی از رای اعضاست و بنده هم صاحب یک رای هستم و لوایح با رای اکثریت اعضا ولو با مخالفت رییس جلسه به تصویب خواهد رسید.

در ادامه سید شمس شفیعی، مخبر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و بودجه شورای اسلامی تصریح کرد: مسئولان سازمان حمل و نقل شهرداری تا جلسه آینده، نسبت به تعیین سقف زمانی جهت تملک ملک موارد ذکر شده اقدام عاجل نمایند و گزارش کار را هر چه سریعتر در اختیار کمیسیون قرار دهند تا فرایند مذکور مشمول گذر زمان نگردد.

در این جلسه مدیر املاک شهرداری ضمن ارائه گزارشی از زمین۶۰۰ متری هدف گذاری شده برای خرید در خیابان شهید احسانبخش که هم اکنون در تملک اداره راه و شهرسازی است و چند قطعه دیگر در منطقه امین الضرب، زمینی در پشت بازارچه کیوان و… گفت: صد میلیارد بودجه تخصیص یافته برای پنج مبایعه نامه در حال انجام رو به اتمام است و شهرداری در این تملکها نیازمند نگاه حمایتی شورای اسلامی و تخصیص بودجه خواهد می باشد.

در این جلسه در خصوص کاربری پارکینگ جهانگیری واقع در خیابان امام خمینی مباحثی مطرح شد با این مضمون که غالب ظرفیت این پارکینگ در اختیار مغازه داران و بازاریان منطقه است و آسیب شناسی در ورودی این پارکینگ حاکی از آن است که وجود این پارکینگ با ظرفیت ۵۰ الی ۷۰ اتومبیل به دلیل ورودی کم عرض، خود سبب ایجاد بار ترافیکی در محل است.

عباس نژاد در اینخصوص گفت: با استناد به تصاویر و مشاهدات میدانی، ملاحظه میشود که پارکینگ جهانگیری رشت، علاوه بر آنکه سبب مختل شدن کارآیی ایستگاه تاکسی و خدمات رسانی ناوگان حمل ونقل عمومی شده است، در قسمت ورودی بواسطه پارکهای دوبله و سوبله رانندگانی که در انتظار خالی شدن یک جای پارک در پارکینگ هستند نیز باعث سد معبر و ایجاد ترافیک در منطقه است و مطلب قابل بررسی آنکه چنانچه در خیابان امام پارکینگ هایی وجود دارد که بتواند منطقه را پوشش دهد، تمهیدات مبنی بر تعطیلی پارکینگ جهانگیری اتخاذ شود.

در بخش دیگری از جلسه رییس سازمان حمل و نقل و بار و مسافر شهرداری رشت با ارایه توضیحاتی در خصوص پارکینگ جهانگیری گفت: با هماهنگی هایی که با منطقه دو شهرداری صورت گرفت، مقرر شد اخطار کتبی به مدیریت این پارکینگ داده شود و تصمیم گیری به معاونت حمل و نقل ارجاع گردد.
وی گفت: این پروسه زمانبر و مشمول طی مراحل اداری خواهد بود و از حیث ایجاد ظرفیتهای موازی برای جبران کسری پارکینگ در منطقه نیز میتوان از ظرفیت چند پارکینگ دیگر موجود در خیابان امام خمینی بهره برد.

ریس سازمان حمل ونقل و بار و مسافر شهرداری رشت در ادامه و در رابطه با نحوه برون سپاری اتوبوسهای سازمان اتوبوس رانی اظهار داشت: تعداد اتوبوس های قابل برون سپاری از ۳۳ به چهل دستگاه رسیده است و این عدد به پنجاه نیز قابل تعمیم است. وی ضمن توضیح اینکه برون سپاری ناوگان حمل و نقل شهری در نهایت به بهبود خدمات رسانی به شهروندان کمک خواهد کرد گفت: طبق مصوبات تمامی درآمدهای حاصل از این حوزه برای تعمیر، بازسازی و خرید اتوبوس صرف خواهد گردید.

وی در رابطه با درآمد حاصله از اتوبوسهای به فروش رفته در قزوین اظهار داشت: تعیین تکلیف در این خصوص دچار تناقض بود و به ناچار تا بدین لحظه بخشی از این مبالغ صرف پرداخت حقوق پرسنل گردیده است.

زارع در بحث اجاره جایگاه های CNG متعلق به شهرداری گفت: با همفکری سرهنگ عباس نژاد، بازبینی و اصلاحاتی در مزایده این جایگاهها انجام شد و در نهایت از بین دو متقاضی یکی از آنان با شرط ودیعه ده میلیارد تومانی و پرداخت اجاره بهای ماهانه انتخاب شده است.

وی در پایان تصریح کرد: استعلامات و اقدامات لازم در مورد شرکت مورد نظر از اداره کار و مراجع پخش و توزیع سوخت انجام گرفته و رتبه بندی اعلام شده در مورد شرکت برنده مزایده ۸۳ اعلام گردیده که جایگاه قابل قبول و قابل اعتمادی محسوب میشود.

گفتنی است: در این جلسه مطرح شد: ۲۵ میلیارد تومان بودجه مصوب و جمع جرائم کسری ماده صد در ردیف بودجه مشخص، باید در محل تملک زمین برای پارکینگ در معابر پرترافیک هزینه گردد.

همچنین در این جلسه مطرح شد: پیش بینی میشود با صدور یک پروانه احداث پارکینگ در خیابان مطهری که اخیرا انجام شد، بخشی از بار ترافیکی این معبر کاسته شود.

منبع
واحد خبر مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید