کد خبر:17001
پ
o_44e1d1c0

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران خبر داد: مدیریت و بهینه‌سازی مصرف؛ کم‌هزینه‌ترین راه‌ برای کنترل ناترازی گاز

گیلان.غدیر خبر؛ در ایران ناترازی تولید و مصرف گاز وجود دارد، بنابراین یا باید تولید را افزایش دهیم یا مصرف را کنترل کنیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی غدیر خبر ؛ روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در سال‌روز «روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف»، با بیان این مطلب، خاطر نشان داشت: یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌حل‌ها برای این مسئله، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف است.

وی افزود: این موضوع در قوانین الگوی مصرف و قانون بودجه سال ۱۴۰۲ هم تأکید شده و چند بند قانون بودجه به این موضوع پرداخته و بازاری نیز برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تشریح چهار طرح بزرگ این شرکت برای بهینه‌سازی مصرف، تصریح کرد: بودجه در نظر گرفته شده برای این مهم، صندوقی مشترک بین وزارتخانه‌های نفت و نیرو ایجاد کرده که آورده آن از طریق شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران و وزارت نیرو هزینه می‌شود تا طرح‌ها و پروژه‌های مربوطه را از نظر مالی حمایت کنند.

رحمانی با اشاره به پروژه‌های در حال اجرا در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی در وزارت نفت، گفت: در این باره مصوبه‌ای از سوی شورای اقتصاد داریم که چهار طرح بزرگ در زمینه بهینه‌سازی مصرف در واحدهای مسکونی تعریف شده است.

* تعویض ۴ میلیون و یکصد ‌هزار دستگاه بخاری با بازده بالا

ی با تشریح چهار طرح یادشده، توضیح داد: تعویض ۴ میلیون و یکصد ‌هزار دستگاه بخاری با بازده بالا در دستور کار است که باید از سوی شرکت ملی گاز ایران و از منابع داخلی یا سرمایه‌گذار تأمین شود که سهم اجرای امسال، ۷۶۰ هزار دستگاه بخاری است.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: طرح دیگر تعویض و نصب اتصالات مفصلی پیش و پس از نصب رگلاتور است تا از ایجاد نشتی جلوگیری کند.

* بهینه‌سازی بیش از ۶۲ هزار موتورخانه بصورت رایگان

رحمانی با اشاره به طرح دیگر یعنی «بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری» که اجرای آن از مهرماه سال ۱۳۹۹ آغاز شده، گفت: تاکنون بیش از ۶۲ هزار موتورخانه در بخش تجاری، خانگی و عمومی بهینه‌سازی شده و شرکت ملی گاز در مجموع موظف به بهسازی ۳۲۰ هزار موتورخانه است.

به گفته وی، بهسازی و تعویض موتورخانه‌ها و سیستم گرمایشی در بخش آموزشی نیز باید براساس مصوبه شورای اقتصاد از سوی شرکت ملی گاز ایران اجرایی شود.

* ابلاغ شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری برای ذخیره‌سازی گاز

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران همچنین با اشاره به ناترازی شدید گاز به‌ویژه در فصل زمستان، بیان کرد: وزیر نفت در این باره شیوه‌نامه‌ای را به شرکت‌های تابعه ابلاغ کرده که طبق آن، سرمایه‌گذاران و صنایع پرمصرف در زمینه ذخیره‌سازی SNG و Mini LNG سرمایه‌گذاری کرده تا در فصل سرد سال و در مواقع ایجاد ناترازی شدید، از این گازها؛ SNG، CNG یا Mini LNG استفاده کنند.

* اجرای پایلوت طرح هوشمندسازی کنتورهای گاز امسال

رحمانی درباره اجرای طرح هوشمندسازی کنتورهای گاز که از دیگر پروژه‌های در حال اجراست، اظهار کرد: یکی از خروجی‌های این طرح، مدیریت مصرف انرژی است که برنامه‌های مطالعاتی آن در حال انجام است و بنا داریم پایلوت اجرای آن را تا پایان خردادماه امسال برای مشترکان پرمصرف اجرا کنیم.

وی در پایان، یادآور شد: مشترکان بخش خانگی چند استان از استان‌های سردسیر کشور نیز برای اجرای این پروژه انتخاب می‌شوند که این موضوع در مرحله انتشار فراخوان است تا شرکت‌هایی که قابلیت ساخت کنتورهای هوشمند و تأمین زیرساخت‌های علمی و پدافندی را دارند، این طرح را با مدیریت فناوری و بومی‌سازی اجرایی و تکمیل کنند.

منبع
پایگاه اطلاع رسانی شرکت گاز گیلان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید