کد خبر:13008
پ
IMG-20211225-WA0023

استاندار گیلان در جلسه کمیته مدیریت تالاب انزلی : احیای تالاب انزلی باید با رویکرد و اراده ملی باشد/ ضرورت تعیین حد بستر تالاب بر اساس کنوانسیون رامسر

رشت. غدیر خبر: استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تعیین حد بستر تالاب انزلی بر اساس کنوانسیون رامسر، احیاء این تالاب بین المللی را نیازمند حمایت، رویکرد و اراده ملی دانست و تصریح کرد: اجازه دست اندازی در این منطقه را به هیچ احدی نمی‌دهیم و مقابل اقدامات سوء استفاده گران می‌ایستیم. به گزارش پایگاه […]

رشت. غدیر خبر: استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تعیین حد بستر تالاب انزلی بر اساس کنوانسیون رامسر، احیاء این تالاب بین المللی را نیازمند حمایت، رویکرد و اراده ملی دانست و تصریح کرد: اجازه دست اندازی در این منطقه را به هیچ احدی نمی‌دهیم و مقابل اقدامات سوء استفاده گران می‌ایستیم.

به گزارش پایگاه خبری غدیر خبر؛ دکتر اسدالله عباسی در جلسه کمیته مدیریت تالاب‌ انزلی با حضور معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست؛ علت گسترش حریم تالاب را به دلیل افزایش رسوبات در آن عنوان کرد و افزود: عدم آبخیزداری در تالاب عامل ایجاد وضعیت فعلی است.
وی با بیان اینکه راه نجات تالاب نیازمند کار کارشناسی علمی و دقیق است، یادآور شد: تصمیمات امروز باید با در نظر داشتن حیات و زندگی آینده مردم پیرامونی تالاب باشد.
استاندار گیلان با بیان اینکه کار گروهی با رویکرد جهادی برای احیاء تالاب انزلی ایجاد شود، افزود: با ادامه روند فعلی به جایی نمی رسیم زیرا در این سال‌ها، سازمان‌ها و اداره های مختلف قدمی برای احیاء تالاب برنداشتند و وارث تصمیمات نابخردانه افرادی بودند که امروز کار را برای ما سخت کرده است.
دکتر عباسی با اشاره به اینکه عملکرد مسئولان برای احیاء تالاب عرصه را برای مردم، سخت و زندگی را برای آبزیان و پرندگان آن محدوده سمی کرده، ادامه داد: ایجاد شرکت مادر تخصصی و پیگیری این موضوع به صورت ملی ، یکی از پیشنهادات در این زمینه است زیرا نیازمند اراده و حمایت‌های ملی هستیم.
استاندار گیلان با تاکید بر اینکه تعیین حد بستر تالاب انزلی باید بر اساس کنوانسیون رامسر باشد، خاطر نشان داشت: وظیفه ما خدمت به روستاییان اطراف تالاب انزلی است و اجازه دست اندازی به هیچ احدی را در این منطقه نمی‌دهیم و مقابل اقدامات سوء استفاده گران می‌ایستیم.
وی با اشاره به اینکه پیشگیری از افزایش رسوب گذاری در تالاب انزلی ضرورت دارد، تصریح کرد: اداره کل آبخیزداری استان نیز باید رودخانه‌های آبریز به تالاب را مدیریت کند.
در ادامه این جلسه احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با بیان اینکه برای احیای تالاب بین‌المللی انزلی در بودجه سال‌های گذشته ردیف اعتباری ملی دیده شده بود، اولویت و اهمیت احیای تالاب انزلی را یک گام جلوتر از سایر تالاب های کشور دانست و با اشاره به مصوبه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده وزارت نیرو در حوزه آب و فاضلاب اظهار داشت: تمامی طرح‌های مربوط به احیای تالاب انزلی در قالب این پروژه آورده شده و اعتبارات مورد نیاز متناسب با آن پیش بینی می‌شود.
گفتنی است: محمدرضا احمدی سنگری نماینده رشت، کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا و احمد دنیامالی نماینده بندرانزلی در محلس شورای اسلامی نیز در این جلسه دیدگاه های خود در ارتباط با اهمیت تالاب را بیان داشتند.
لازم به ذکر است: تالاب بین المللی انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه‌سرا، از شرق خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است.
این تالاب سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب های بین‌المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. همچنین سازمان بین‌المللی حیات پرندگان، این تالاب را به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده‌ و جزو تالاب‌های طبیعی و آب شیرین کشور و از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه است.

منبع
پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید