عکاس :
پ
شهردار رشت در نخستین نشست هم اندیشی شهرهای خلاق ایران خبر داد:

انعقاد قرارداد خیابان غذا در هفته جاری / راه اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری مدیریت شهری

به گزارش غدیر خبر/ سید امیر حسین علوی شهردار رشت، ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۰ در نخستین نشست شهرهای خلاق ایران که با حضور معاونین و مدیران یونسکو، رئیس و اعضای شورا، شهرداران و نمایندگان شهرهای خلاق ایران در رشت برگزار شد، ضمن گرامیداشت حضور دکتر روشن معاون یونسکو، شهرداران و نمایندگان شهرهای خلاق کشور در شهر رشت، اظهار امیداوری کرد: این نشست منشأ اتفاقات خوب برای همه ما باشد.
شهردار رشت با بیان اینکه بسیار خرسند است در ششمین سال ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی میزبان این جمع ارزشمند است، خاطر نشان کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی در بسط و گسترش عنصر خلاقیت در همه شهرهای ایران بسیار مفید خواهد بود.
سید امیر حسین علوی خواستار گسترش فعالیتهای مشترک بین شهرهای ایران و معاونت یونسکو حول محور شهرهای خلاق شد و افزود: از شش سال گذشته که رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی ثبت شد، شور و شوق خوبی در شهر رقم خورد و نوعی مشارکت اجتماعی مناسبی را در فعالیتها و رویدادهای پس از آن شاهد بودیم و تجربه کردیم.
وی یادآور شد: تا پیش از شیوع کرونا رویدادهای موضوع محور با محوریت خوراک در شهر رشت اتفاق می‌افتاد و نمایندگان ما در بسیاری از رویدادهای ملی و بین‌المللی مشارکت می‌کردند.
شهردار رشت افزود: آنچه که امروز می‌تواند به ما در پیوند شبکه شهرهای خلاق ایران کمک کند به اشتراک گذاشتن ظرفیتها، پتانسیل ها و توانمندیهایی است که مختص هر کدام از این شهرهاست. بی شک هر شهری که موفق شده خود را به عنوان شهر خلاق در شبکه شهرهای بین‌المللی یونسکو ثبت کند، ویژگیهای منحصر به فردی داشته که توانسته در آن هفت زمینه فعالیتهای مورد نظر یونسکو، اسم خود را به ثبت برساند.
علوی ثبت شهر رشت و کرمانشاه در حوزه خوراک، اصفهان و بندرعباس در حوزه صنایع دستی و شهر سنندج در بخش فرهنگ موسیقی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: آنچه که به ما در به اشتراک گذاری ظرفیتها کمک می‌کند، برگزاری رویدادهای مشترک است که قصد داریم این کار را امروز در شهر رشت و با همکاری حوزه دبیرخانه یونسکو شروع کنیم.
وی از راه اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری ویژه مدیریت شهری با کمک و هدایت شورای اسلامی شهر در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این امر کمک می‌کند تا بتوانیم طبقه خلاق اجتماعی و نخبگان جامعه را با موضوعات مرتبط مدیریت شهری، مؤلفه‌های لازم برای جذب گردشگران و برندسازی شهر پیوند دهیم.
شهردار رشت با اشاره به اینکه در دوره شورای پنجم ایجاد یک ستاد گردشگری مستقل را در مجموعه شهرداری مصوب کردیم، ادامه داد: به لطف خدا در این دوره مدیریت شهری و با هدایت کمیسیون های تخصصی بتوانیم با کمک این ستاد و مرکز خلاقیت و نوآوری، رویدادهای حوزه خلاقیت را بهتر از همیشه به پیش ببریم.
علوی از انعقاد قرارداد راه اندازی خیابان غذا در شهر رشت در هفته جاری با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و افزود: پس از انعقاد قرارداد تلاش میکنیم خیابان غذا در شهر رشت را در کوتاه مدت راه‌ اندازی نمائیم.
وی یکی دیگر از اتفاقات این دوره مجموعه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر رشت را ایجاد کمیسیون تخصصی توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: این کمیسیون می‌تواند سرمنشأ برنامه ریزیها و اتفاقات خوبی در آینده برنامه‌ریزی های شهر رشت باشد.
شهردار رشت تصریح کرد: در راستای عمل به تعهداتمان به سازمان جهانی یونسکو با مشارکت بخش خصوصی تلاش داریم کار معطل مانده حوزه غذا و آکادمی خوراک که شهر رشت به آن نیاز دارد را تعیین تکلیف کنیم.
علوی به راه‌اندازی پارکهای موضوعی نظیر پارک صبحانه تا سال ۱۴۰۱، به پیشنهاد مجموعه مدیریت شهری اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به اقلیم مختص شهر رشت و عبور دو رودخانه گوهررود و زرجوب و بهره برداری از حاشیه این دو رودخانه، چنین پیشنهاداتی می‌تواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
وی هدف و شعار این دوره از مدیریت شهری رشت را افزایش سهم مردم در تصمیم‌ گیریها و تصمیم‌ سازیها عنوان کرد و افزود: در تلاشیم تا چشم انداز مشارکتی، شهرمان را با همراهی مردم فهیم شهر رشت و نخبگان در تمام طبقات و لایه‌های اجتماعی گسترش دهیم.
شهردار رشت سهم عمده‌ای از تامین و ارائه خدمات در شهرهای بزرگ کشور را بر دوش شهرداریها دانست و اظهار داشت: در این راستا آنچه که باید در سرفصل کار و برنامه‌هایمان قرار گیرد، این است که قابلیتهای خود را به رشد اقتصاد خلاق در شهر و اقتصاد خرد خانوارها تبدیل کنیم.
علوی در پایان اظهار امیدواری کرد: با اشتراک گذاشتن ظرفیت هایمان در بحث گسترش توانمندیها و توانمندسازی جوامع محلی بتوانیم کمک حال همدیگر باشیم.

منبع
واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید